ספר כללי, ספר מדינה וממשל

לבחור את הבחירות – פרק ג': שׂדרות עוקף־אחוז־החסימה

במהלך החודש שעבר פורסמו כאן בבלוג שני מאמרים בנושא אחוז החסימה והשפעתו על יחסי כוחות לא הוגנים בין קבוצות רוב ומיעוט בפוליטיקה. בראשון הצגתי והסברתי כי לדעתי קיימת בעייתיות בשיטת הבחירות והרכבת הממשלה כיום, בכך שלנציגי קבוצות מיעוט בכנסת יש כוח גדול יחסית לכמותם באוכלוסייה. בשני הצגתי רעיון לפיתרון והוא מודל שונה של אחוז חסימה, שיתמקד במהויות ופחות טכנית במספרים כמותיים.

לפי הרעיון ההוא הבהרתי כי ניתן לקבוע שהרף הטכני לחסימה יהיה בדיוק רף המוכרח ממילא במציאות – כמות קולות הבוחרים הדרושה למושב אחד בכנסת (אחד חלקי 120), שהרי הבעיה היא שהכוח הניתן לקבוצות מיעוט בשיטה הקיימת מופרז ביחס לגודלן, ולא משנה אם זו מפלגת מיעוט של יחיד, 4 או 8; לפיכך אם משתמשים ברעיון המוצע אפשר לתת לרשימה להכניס גם נציג אחד לכנסת.

דרכי מעקף לאחוז החסימה: האמנם?

לפני ימים אחדים התרחש דבר לקראת הבחירות הקרבות: נתניהו ופייגלין שוחחו בעניין זה שרשימתו של האחרון "זהות" תפרוש מהמירוץ לכנסת, ובתמורה לכך הוא מקבל מהראשון הבטחות כלשהן. אני אומר שהוא קיבל הבטחות למרות שלמעשה נאמר לו שיקבל דברים ספציפיים, מכיון שהבחירות טרם התקיימו ולפיכך אין לדעת איך תהיה התמורה בפועל, אז בינתיים קיבל את ההבטחות בלבד.

אתמקד כאן בעצם המהלך ולא בפרטיו. לצורך הדברים שאכתוב זה לא משנה אם נתניהו הבטיח לפייגלין לגליזציה של קנאביס, שימונה כשׂר מסוים או הפרטת מערכת החינוך, ולכן לא אכנס לפרטים כי מה שחשוב לעניין הנדון כאן הוא עצם המהלך הזה שכלולות בו הבטחות.

העניין הנדון הוא עצם הרעיון שראש מפלגה גדולה (כמו "הליכוד") פונה לראש מפלגה קטנטנה (כמו "זהות") שפעם אחת בלבד התמודדה בבחירות ולא עברה את אחוז החסימה, וכל מדד שידוע להם (סקרים, וכנראה גם יועציהם) אומר שאילו תתמודד בבחירות הקרובות היא שוב תקבל מספר קולות נמוך מכדי לעבור, ועדיין ראש המפלגה הגדולה מציע הצעות שונות ומשונות כדי שהמפלגה הקטנטנה תפרוש מהמירוץ. רואים פה אינטרס מובהק של ראש המפלגה הגדולה בהוצאת מפלגות קטנות מהמירוץ, ולשם כך הוא מוכן לתת מתנות.

בעניין הזה, הפנה אותי חבר לפרסום בפייסבוק שכתב בחור בשם ראובן נווה, שמתייחס לדבר מדהים שלכאורה קרה: אחוז החסימה הנוכחי (3.25%, גבוה מבעבר), באופן אבסורדי מעודד את כוח הסחטנות של הקבוצות הקטנות בעם! הרי ההיגיון שהיה בהעלאתו הוא שאחוז חסימה נמוך מעודד ריצה של מפלגות קטנות, ומפלגות קטנות מקטינות את ה"משילות" בגלל כח הסחיטה הקואליציוני שלהן (כפי שהארכתי להסביר במאמר הראשון בסדרה זו).

עכשיו מסתבר שבזכות אחוז החסימה שגדל – גדל פלאים גם כוח הסחיטה של פייגלין ודומיו, כך אומר נווה, ומסביר: הרי כמפלגה קטנה בכנסת יש סיכוי סביר שהוא לא יהיה לשון מאזניים והוא יתחרה במפלגות אחרות. כלומר, חבר הכנסת שירכיב קואליציה הרי יוכל לבחור אותו או מפלגות קטנות אחרות כדי לצרף אליה, ויש סיכוי שהוא יבחר את המפלגה שיהיה קל יותר להתמודד עם דרישותיה וסחטנותה, וכך כל מפלגה קטנה שרוצה להצטרף גם מנסה להגמיש את דרישותיה כדי שיהיה קל לבחור בה.

אבל כעת, בייחוד אם לא יעבור את אחוז החסימה, הנזק הפוטנציאלי שלו עצום. ואסביר: בגלל שאחוז החסימה גבוה יותר – יש יותר חשש שריצה של מפלגה קטנה "תבזבז" קולות שלא ייוצגו בסוף, שהרי חלוקת 120 חברי הכנסת נמדדת לפי כלל הקולות של המפלגות שעברו את אחוז החסימה. לפיכך יש יותר חשש שמפלגה תצבור הרבה קולות אך פחות מלעבור את החסימה (לדוגמה 3%), וכל אלה "ילכו לפח" ולא יקבלו ייצוג, ולכן בריצה של מפלגה כזו יש פוטנציאל נזק גדול. לוּ המפלגה הקטנה לא תתמודד – סביר שלפחות חלקם יצביעו למפלגות אחרות שיעברו את אחוז החסימה, וכך ייוצגו ולא יתבזבז קולם.

לכן, טוען נווה, הוא מרשה לעצמו להעלות את רף הדרישות כדי לפרוש מהמירוץ ולמנוע את הנזק הפוטנציאלי הזה; ואז, אם דרישותיו תתקבלנה, הוא יכול גם להשיג לא פחות ממה שהיה משיג אם היה נבחר כמפלגה קיקיונית. ולמותר לציין – ככל שאחוז החסימה גבוה יותר כך הנזק הפוטנציאלי גדול יותר ואיתו גדל כח הסחיטה.

במבט ראשון הטענה של נווה נכונה. אחוז החסימה הגבוה שהיה אמור לעודד לרוץ ברשימות גדולות יותר – דווקא מעודד לרוץ ברשימות קטנות, ואז לדרוש ולסחוט משהו בתמורה להימנעות מהמירוץ וביטול פוטנציאל הנזק של בזבוז הקולות. כך שלמעשה כוח הסחיטה של המעטים שאיננו רצוי כפי שהסברתי במאמר הראשון – דווקא מתממש לו גם בלי היבחרות בכלל לכנסת, ויתכן שהוא מתממש אפילו באופן יותר נטול פרופורציה. כאן לא יועיל הפיתרון שהצעתי במאמר השני, כי הוא רלוונטי רק אחרי הבחירות ולפי תוצאותיהן, ולא במהלך המירוץ לבחירות.

אבל במבט עמוק יותר, לדעתי, הטענה של נווה שגויה. אחוז החסימה הגבוה כשלעצמו לא מעודד את כל הפיאסקו הזה שקרה עם פייגלין ונתניהו. הגורמים לכך הם נטו אינטרסים אישיים שלהם. בכל מקרה אחר אין שום מניעה שראש המפלגה הגדולה יודיע לראש המפלגה הקטנה שאין לו שום לגיטימציה לדרוש משהו בעת הזו, ויתכבד נא להמתין בסבלנות למוצאי הבחירות, אז אם יתברר שהצליח לחצות את אחוז החסימה – יש להם על מה לדבר.

האם גם הסקרים מצביעים ומשפיעים

להבנתי מה שקרה במקרה הזה הוא שפייגלין ניצל אינטרס אישי של נתניהו (ולא משנה מהו) כדי לדרוש ולסחוט הבטחות, אך נתניהו לא היה באמת מחוייב להיכנע לסחטנות הזו. מתוך כתבות שונות שקראתי בעניין, יתכן אפילו שנתניהו הכניס את עצמו לעמדת הסחיט והכאילו חייב לקיים את דרישות פייגלין. כלומר, ראש המפלגה הגדולה בחר לשים את כוחו במסגרת סוחטת, כנראה מתוך אינטרס כלשהו שמאוד חשוב לו, ובשמו הוא מוכן לספק סחורה לראש מפלגה קטנטונת.

מה האינטרס? בחיפוש זריז אחר כתבות שונות בנושא, נראה כי האינטרס הוא ש"לא לאבד קולות לגוש", והכוונה לגוש המפלגות מהצד הימני של המפה הפוליטית שככל הנראה יוכלו להרכיב בקלות קואליציה יחד.

מה זה החשש לאיבוד קולות? מכיון שהסקרים חוזים כי מפלגתו של פייגלין שהיא מפלגה קטנה מגוש הימין לא תעבור את אחוז החסימה, והרי אם כך אכן יקרה אזי קולות המצביעים לו הולכים לפח וכפי שהסברתי קודם – לפיכך ראש המפלגה הגדולה באותו גוש (נתניהו) רוצה להציל את הקולות שלא יילכו לפח, ובשם אינטרס זה הוא פונה למי שניסה להפיל את הקולות בפח (ראש המפלגה הקטנה) ומבטיח לו תמורה אם יחדל מלרוץ בבחירות ולסכן הקולות.

אם כן נראה שהמהלך הזה מוכתב (לפחות בחלקו) על ידי סקרים, בגלל שהם חוזים X – הולך פלוני ועושה Y. והמסקנה היא שמשתמשים בסקרים לא רק לחיזוי העתיד, אלא ככלי להשפיע ממש איך העתיד ייראה. במילים אחרות – גם הסקרים עצמם משתתפים בבחירות, והתוצאות לא רק נחזות על ידם אלא גם מוכתבות במידת מה. זהו עניין שעוד יש להרחיב בו, אך פרק זה כבר ארוך דיו, ולכן המאמר הבא יוקדש לכך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s